Foto ovanifrån och högt upp på solelparken, utomhus. Blå himmel och grönt gräs i bakgrunden.
Nyheter

Första centrala solelparken i Norrtälje är invigd

Publicerat: 21 oktober 2024

Solelparken i Fågelsången som har cirka 2000 paneler är nu driftsatt och genererar ungefär 1,3 MW till kommuninvånare i Norrtälje.

Bygget påbörjades i maj 2024 med hjälp av totalentreprenören Svea Solar som är de som har byggt upp Norrtäljes första centrala solelpark.

Tar vara på markytan

Marken som solelparken är byggd på var tidigare en deponi och vi fick därför inte gräva i jorden. Vi byggde därför med montagesystem och staket för att undvika att påverka förorenad mark.

– Vi är glada för att ha haft Svea Solar som vår partner för det här projektet. Vi ser fram emot att göra Norrtälje mer långsiktigt hållbart genom att leverera mer förnybar energi till våra invånare, säger Tobias Dahlberg,
vd på Norrtälje Energi.

Frode och Tobias står med solelparken bakom sig, de ser in i kameran och ser nöjda ut. Utomhus med blå bakgrund och grönt gräs.
Frode och Tobias står med solelparken bakom sig, de ser in i kameran och ser nöjda ut. Utomhus med blå bakgrund och grönt gräs.

Faunadepå

För att behålla trädridå mot omgivande friluftsområde har vi försökt spara så mycket träd som möjligt. De träd som tagits ner har använts för att anlägga en faunadepå (fallna träd som sparas i syfte att erbjuda hem för insekter och andra mindre djur).

Miljöfrågorna står högt på agendan för oss då bland annat målsättningen är att bli en helt fossilbränslefri organisation senast 2030. Solelparken är därför en viktig plats för att gynna miljön och den biologiska mångfalden i Fågelsången, ett arbete som kommer att intensifieras efter vintern.

– Det var ganska låg kvalitet på ängsmarken på ytan här i marken, men vi ska ändå försöka bibehålla värdet av den öppna gräsytan. Det ska vi göra genom att exempelvis slå området efter frösättning, för i området finns nämligen en fjärilsart som heter bastardsvärmare som vi ska försöka att inte påverka, eller i bästa fall försöka påverka positivt, säger Tobias.

Det planeras även att finnas öppna sandytor, då sandytor i sol är eftertraktat för vissa arter av humlor.

Fakta om solelparken

  • Nästan 2000 paneler
  • Solelparken genererar ungefär 1,3 MW
  • Anslutning mot mellanspänning och maxeffekt mot nät på 1 MW
  • Årlig förväntad produktion ca 1400 MWh

Fler nyheter

Affisch i färgstark design för Norrtälje Energis öppet hus-evenemang den 10 maj kl. 10–13. Texten "Öppet hus!" står i stora vita bokstäver mot gul bakgrund. Övrig text: "Upplev kraften i Roslagen. Gratis! Goodiebag till alla (så långt lagret räcker). Korv och fika – Norrtälje Bordtennisklubb säljer, alla pengar går till föreningen. Titta in i våra fordon! Åk upp i skyliften – Vågar du? Utmana Norrtälje Bordtennisklubb! Spännande! Intressant! Roligt!" Bilder inkluderar en röd arbetsbil, skylift med person i korg, pingisracketar och färgglada cirklar med text. Nederst står: "Norrtälje Energi" och platsinfo: Innergården på Baldersgatan 12, Norrtälje. Vuxna ansvarar för medföljande barn.

26 mars 2025

Öppet hus!

Välkommen på ÖPPET HUS hos Norrtälje Energi lördag 10 maj klockan 10.00-13.00. Kom och kika in bakom kulisserna och se vad vi sysslar med!

Laddar innehåll ...